Medicana International İzmir Hastanesi

0546 295 53 02

Karpal Tünel Sendromu Nedenleri ve Belirtileri

Formu doldurun, en kısa sürede sorularınızı yanıtlayalım.

Karpal tünel, elin avuç içi tarafında kemikler ve bağlarla çevrili dar bir geçittir. Karpal tünel sendromu, median sinir üzerindeki baskıdan kaynaklanır. Median sinir sıkıştırıldığında, semptomlar el ve kolda uyuşma, karıncalanma ve güçsüzlük içerebilir.

Bileğin anatomisi, sağlık sorunları ve muhtemelen tekrarlayan el hareketleri karpal tünel sendromuna katkıda bulunabilir.

Uygun tedavi genellikle karıncalanma ve uyuşukluğu giderir ve bilek ve el fonksiyonlarını eski haline getirir.

Karpal tünel sendromu semptomları genellikle yavaş yavaş başlar ve şunları içerir:

Karıncalanma veya uyuşma. Parmaklarda veya elde karıncalanma ve uyuşma hissedebilirsiniz. Bu uyuşmadan genellikle başparmak ve işaret parmağı, orta veya yüzük parmakları etkilenir, ancak küçük parmak etkilenmez. Bu parmaklarda elektrik çarpması gibi bir his hissedebilirsiniz.

Bu belirtiler genellikle direksiyon simidi, telefon veya gazete tutarken ortaya çıkar.

Bu uyuşukluk hisleri başlarda ara ara yaşanırken zaman içinde sabit hale gelebilir.

Zayıflık. Elinizde güçsüzlük hissedebilir ve nesneleri düşürebilirsiniz. Bunun nedeni eldeki uyuşma veya başparmağın median sinir tarafından kontrol edilen kıstırma kaslarının zayıflığı olabilir.

Ne zaman doktora gidilmeli?

Normal aktivitelerinizi ve uyku düzeninizi engelleyen karpal tünel sendromu belirtileri ve semptomlarınız varsa mutlaka doktorunuza görünün. Karpal tünel sendromu ihmal edildiğinde tedavi edilemeyen kalıcı sinir ve kas hasarı oluşabilir.

Karpal Tünel neden olur?

Karpal tünel sendromu, median sinir üzerinde oluşan baskıdan dolayı oluşur. Median sinir serçe parmak harici parmakların ve avuç içinin hissini sağlar. Ayrıca başparmağın etrafındaki kasları hareket ettirmek için sinir sinyalleri sağlar.

Karpal tünel boşluğundaki median siniri sıkıştıran veya tahriş eden herhangi bir şey karpal tünel sendromuna yol açabilir. Bir bilek kırığı, romatoidartritin neden olduğu şişme ve iltihaplanma gibi durumlar karpal tüneli daraltabilir ve siniri tahriş edebilir.

Çoğu zaman, karpal tünel sendromunun tek bir nedeni yoktur. Risk faktörlerinin bir kombinasyonu, durumun gelişimine katkıda bulunabilir.

RANDEVU FORMU