Medicana International İzmir Hastanesi

0546 295 53 02

Diz Ağrılarının En Sık Görülen Nedenleri Neler?

Formu doldurun, en kısa sürede sorularınızı yanıtlayalım.

Diz ağrısı yetişkinler arasında oldukça yaygın görülen bir şikayettir ve çoğunlukla yürüme, eğilme, ayakta durma, merdiven çıkma ve ağırlık kaldırma gibi günlük aktivitelerden kaynaklanan genel aşınma ve yıpranma ile ilişkilidir. Atlama veya hızlı dönmeyi içeren spor yapan veya koşan sporcuların da diz ağrısı ve sorunları yaşama olasılığı oldukça yüksektir.

Ancak bir kişinin diz ağrısının nedeni ister yaşlanma, ister yaralanma olsun, bazı durumlarda çok can sıkıcı ve hatta güçten düşürücü olabilir.

Diz anatomisine kısa bir bakış

Diz, kaldırma ve diz çökme gibi günlük aktivitelerden ve koşu ve aerobik gibi yüksek etkili aktivitelerden büyük ölçüde strese maruz kalan hassas bir eklemdir.

Diz aşağıdaki kısımlardan oluşur:

Kaval Kemiği:Bu, alt bacağın kaval kemiği veya daha büyük kemiğidir.

Uyluk:Bu uyluk kemiği veya üst bacak kemiğidir.

Patella: Diz kapağı.

Vücuttaki her bir kemik ucu, şoku emen ve dizi koruyan bir kıkırdak tabakası ile kaplıdır.

Temel olarak diz, kaslar, bağlar ve tendonlar tarafından bir arada tutulan 2 uzun bacak kemiğidir.Bacakları düzleştiren kuadriseps kasları (uylukların önünde bulunur) ve bacağı büken hamstring kasları (uylukların arkasında bulunur) dahil olmak üzere dizde yer alan 2 grup kas vardır.

Tendonlar,kasları kemiklere bağlayan sert doku kordonlarıdır. Ligamentler, kemiği kemiğe bağlayan elastik doku bantlarıdır. Dizdeki bazı bağlar eklemlerin stabilitesini ve korunmasını sağlarken, diğer bağlar kaval kemiğinin (kaval kemiği) ileri ve geri hareketini sınırlar.

Birçok diz problemi, yaşlanma sürecinin ve diz eklemindeki (artrit gibi) sürekli aşınma ve stresin bir sonucudur. Diğer diz problemleriyse, dizin zorlandığı anlarda oluşan yaralanma veya ani bir hareketin sonucudur. Yaygın diz sorunları şunları içerir:

Burkulmuş veya gergin diz bağları ve/veya kasları: Burkulan veya gerilmiş bir diz bağ veya kasında, genellikle dize gelen bir darbe veya dizin aniden bükülmesiyle oluşur. Semptomlar genellikle ağrı, şişme ve yürüme güçlüğünü içerir.

Menisküs yırtıkları: Diz travmaları menisküsleri (amortisör görevi gören ve aynı zamanda stabiliteyi artıran bağ dokuları) yırtabilir. Menisküs yırtıklarının tedavisi cerrahidir.

Kıkırdak hasarı: Kıkırdak hasarları genellikle burkulma ile ortaya çıkabilir. Kıkırdakların kendi kendilerini yenileme oranı oldukça düşüktür. Kıkırdakta oluşan hasarları onarmak için cerrahi işlem gereklidir.

Tendinit: Tendonların iltihaplanması, koşma, atlama veya bisiklete binme gibi belirli aktiviteler sırasında bir tendonun aşırı kullanımından kaynaklanabilir. 

Artrit:Osteoartrit, dizietkileyen en yaygın artrit türüdür. Osteoartrit, eklemdeki kıkırdağın yavaş yavaş aşındığı dejeneratif bir süreçtir. Genellikle orta yaş ve yaşlı insanları etkiler. Osteoartrit, tekrarlayan yaralanma veya aşırı kilo gibi eklem üzerindeki aşırı stresten kaynaklanabilir. Romatoidartrit, eklemin iltihaplanmasına neden olarak ve diz kıkırdağını tahrip ederek dizleri de etkileyebilir. Romatoidartrit genellikle insanları osteoartritten daha erken yaşta etkiler

RANDEVU FORMU