Medicana International İzmir Hastanesi

0546 295 53 02

Halluks Valgus

Formu doldurun, en kısa sürede sorularınızı yanıtlayalım.

Bunyon, ayak başparmağınızın tabanındaki eklemde oluşan kemikli bir yumrudur. Ayağınızın ön kısmındaki bazı kemiklerin yerinden oynamasıyla oluşur. Bu, başparmağınızın ucunun küçük parmaklara doğru çekilmesine neden olur ve ayak başparmağınızın tabanındaki eklemi dışarı çıkmaya zorlar. Bunyonun üzerindeki cilt kırmızı ve ağrılı olabilir.

Dar ayakkabılar giymek bunyonlara neden olabilir veya onları daha da kötüleştirebilir. Bunyonlar ayrıca ayağınızın şekli, ayak deformitesi veya artrit gibi tıbbi bir durumun sonucu olarak da gelişebilir.

Küçük ayak parmağınızın ekleminde daha küçük bunyonlar (bunyonetler) gelişebilir.

Halluks Valgus Belirtileri

Bir bunyonun belirti ve semptomları şunları içerir:

 • Ayak başparmağınızın tabanının dışında şişkin bir yumru
 • Ayak başparmağı ekleminizin çevresinde şişlik, kızarıklık veya ağrı
 • Nasırlar. Bunlar genellikle birinci ve ikinci ayak parmaklarının birbirine sürtündüğü yerde gelişir
 • Devam eden ağrı veya gelen ve giden ağrı
 • Ayak başparmağınızın sınırlı hareket etmesi

Ne zaman doktora görünmeli

Bunyonlar genellikle tıbbi tedavi gerektirmese de aşağıdaki durumlarda doktorunuza veya ayak rahatsızlıklarının tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora (podiatrist veya ortopedik ayak uzmanı) görünmenizde fayda var. Özellikle aşağıdaki durumlardan bir veya daha fazlası söz konusu ise doktorunuza başvurmalısınız.

 • Devam eden ayak başparmağı veya ayak ağrısı
 • Ayak başparmağı ekleminizde gözle görülür bir şişlik
 • Ayak başparmağınızın veya ayağınızın hareketinde azalma
 • Bir bunyon nedeniyle uygun ayakkabı bulma zorluğu

Bunyonların olası komplikasyonları şunları içerir:

 • Bursit: Bu ağrılı durum, eklemlerinizin yakınındaki kemikleri tamponlayan sıvı dolu küçük pedler iltihaplandığında ortaya çıkar.
 • Çekiç parmak: Bir parmağın orta ekleminde, genellikle başparmağınızın yanındaki ayak parmağında meydana gelen anormal bir bükülme, ağrıya ve basınca neden olabilir.
 • Metatarsalji: Bu durum ayağınızın topunda ağrı ve şişmeye neden olur.

Bunyonları önlemeye yardımcı olmak için ayakkabıları dikkatli seçin. Seçtiğiniz ayakkabılar geniş bir parmak bölümüne sahip olmalı -sivri burun olmamalı- ve en uzun parmağınızın ucu ile ayakkabının ucu arasında boşluk olmalıdır.

Ayakkabılarınız ayağınızın herhangi bir yerini sıkmadan veya bastırmamalı ve ayağınızın şekline uygun olmalıdır.

Halluks Valgus Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Halluks valgus hastaları için başvuran danışanlarımızın tedavileri hastalığın derecesine göre belirlenmektedir. Hastalık başlangıç seviyelerinde ise ayak baş parmağının şeklini korumak için gece ateli kullanılabilir. Atel dışında halluks valgusa uygun ortopedik tabanlı ayakkabılar da önerilebilir. Bu uygulamalarda baş parmağı ekleminin olması gerektiği gibi hareket etmesi amaçlanır. Atel ve ayakkabı kullanımı ayak baş parmağındaki ağrıyı azaltmak, iltihaplanmayı ve şekil bozukluğunu engellemek amacıyla kullanılır. Hastalığın kesin tedavisi cerrahidir. Kemik yapısındaki bozuk olan şekil düzeltilerek sabitlenir.

RANDEVU FORMU