Medicana International İzmir Hastanesi

0546 295 53 02

De Quarvian Hastalığı

Formu doldurun, en kısa sürede sorularınızı yanıtlayalım.

De Quervain hastalığını teşhis etmek için, doktorunuz bileğinizin başparmak tarafına basınç uygulandığında ağrı hissedip hissetmediğinizi görmek için elinizi muayene edecektir.

Doktorunuz ayrıca, başparmağınızı avucunuzun üzerinde büktüğünüz ve parmaklarınızı baş parmağınızın üzerine doğru büktüğünüz bir Finkelstein testi yapacaktır. Sonra bileğinizi küçük parmağınıza doğru bükün. Bu, bileğinizin başparmak tarafında ağrıya neden oluyorsa, muhtemelen De Quervain tenosinovitiniz var.

De Quervain tenosinovitini teşhis etmek için genellikle röntgen gibi görüntüleme testleri gerekli değildir.

De Quervain Tedavisi

De Quervain tenosinovitinin tedavisi, iltihabı azaltmayı, başparmak hareketini korumayı ve tekrarlamayı önlemeyi amaçlar.

De Quervain İlaç Tedavisi

Ağrı ve şişliği azaltmak için doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

Doktorunuz ayrıca şişmeyi azaltmak için tendon kılıfına kortikosteroid ilaç enjeksiyonu önerebilir. Tedavi semptomların ilk altı ayı içinde başlarsa, çoğu insan kortikosteroid enjeksiyonları aldıktan sonra, genellikle sadece bir enjeksiyondan sonra tamamen iyileşir.

Terapi

De Quervain Tenosinovitinin ilk tedavisi şunları içerebilir:

  • Baş parmağınızı ve bileğinizi hareketsiz hale getirmek, tendonlarınızı dinlendirmeye yardımcı olmak için bir atel ile düz tutmak.
  • Mümkün olduğunca tekrarlayan başparmak hareketlerinden kaçınmak
  • Bileğinizi bir yandan diğer yana hareket ettirirken baş parmağınızı sıkıştırmaktan kaçınmak
  • Etkilenen bölgeye buz uygulamak
  • Fizik tedavi de görebilirsiniz. Bu terapide bileğinizi nasıl kullandığınızı gözden geçirebilir ve bileklerinizdeki stresi azaltmak için neler yapabileceğiniz konusunda öneriler alabilirsiniz. Fizik tedavi uzmanınız ayrıca kaslarınızı güçlendirmek, ağrıyı azaltmak ve tendon tahrişini sınırlamak için bileğiniz, eliniz ve kolunuz için egzersizler öğretebilir.

 

De Quervain Ameliyatı

Cerrahi, doktorunuzun ilgili tendon veya tendonları çevreleyen kılıfı incelediği ve ardından tendonlarınızın serbestçe kayabilmesi amacıyla basıncı serbest bırakmak için kılıfı açtığı bir prosedür içerir.

Doktorunuz ameliyattan sonra vücudunuzu nasıl dinlendireceğiniz, güçlendireceğiniz ve rehabilite edeceğiniz konusunda sizinle konuşacaktır. Fizik terapi uzmanınız, ameliyattan sonra size yeni güçlendirme egzersizleri öğretmek ve gelecekteki sorunları önlemek için günlük rutininizi ayarlamanıza yardımcı olmak için sizinle görüşebilir.

RANDEVU FORMU