Medicana International İzmir Hastanesi

0546 295 53 02

Ön Çapraz Bağ Cerrahisi

Formu doldurun, en kısa sürede sorularınızı yanıtlayalım.

Ön çapraz bağ, dizinizdeki büyük bir bağ olan yırtık ön çapraz bağı değiştirmek için yapılan ameliyattır. Ön çapraz bağ yaralanmaları en çok futbol, ​​basketbol ve voleybol gibi ani duruşlar ve yön değişiklikleri içeren sporlar sırasında meydana gelir.

Ligamentler, bir kemiği diğer kemiğe bağlayan güçlü doku bantlarıdır. Ön çapraz bağ cerrahisi sırasında, yırtık bağ çıkarılır ve genellikle kası kemiğe (tendon) bağlayan bir doku bandı ile değiştirilir. Greft tendonu dizinizin başka bir bölümünden veya ölmüş bir donörden alınır.

 

Ön çapraz bağ cerrahisi neden yapılır?

Dizin ortasından geçen iki bağdan biri olan ön çapraz bağ, uyluk kemiğinizi kaval kemiğinize bağlar ve diz ekleminizi stabilize etmeye yardımcı olur.

Çoğu ön çapraz bağ yaralanması, diz üzerinde baskı oluşturabilecek spor ve fitness aktiviteleri sırasında meydana gelir:

  • Aniden yavaşlama ve yön değiştirme
  • Ayağınız sıkıca basılmış haldeyken dönme
  • Aniden durmak
  • Dizine doğrudan bir darbe almak

Bazen fizik tedavi süreçleri, nispeten hareketsiz olan, orta derecede egzersiz ve eğlence aktiviteleri yapan veya dizlere daha az baskı yapan sporlar yapan kişiler için bir ön çapraz bağ yaralanmasını başarılı bir şekilde tedavi edebilir.

Ön çapraz bağ cerrahisi genellikle aşağıdaki durumlarda önerilir:

  • Bir atletseniz ve sporunuza devam etmek istiyorsanız, özellikle de yaptığınız spor atlama veya kendi ekseni etrafında dönmeyi içeriyorsa
  • Birden fazla bağ yaralanmışsa
  • Onarım gerektiren yırtık bir menisküsünüz varsa
  • Yaralanma, günlük aktiviteler sırasında dizinizin bükülmesine neden oluyorsa
  • Gençseniz (faaliyet düzeyi ve diz dengesizliği gibi diğer faktörler yaştan daha önemli olsa da) ön çapraz bağ cerrahisi ile tedavi olmanız önerilir.

Ön Çapraz Bağ Cerrahisi Sonuçları

Başarılı bir ön çapraz bağ cerrahisi, spesifik odaklı rehabilitasyonla birlikte dizinize stabilite ve fonksiyon kazandırabilir. Ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta içinde, karşı dizinizinkine eşit bir hareket aralığını yeniden kazanmaya çalışmalısınız. İyileşme genellikle yaklaşık dokuz ay sürer.

Sporcuların sporlarına geri dönmeleri 8 ila 12 ay veya daha fazla sürebilir

RANDEVU FORMU