Medicana International İzmir Hastanesi

0546 295 53 02

ORTOPEDİK ONKOLOJİK CERRAHİ

Formu doldurun, en kısa sürede sorularınızı yanıtlayalım.

Ortopedik Onkoloji Nedir?

Kas ve iskelet sisteminde oluşan iyi veya kötü huylu tümörlerin teşhis, izleme ve tedavisini gerçekleştiren bölüme ortopedik onkoloji denir.

 

Kemik Tümörlerinin Riski Var Mıdır?

Kemikte oluşuna tümörler genellikle iyi huylu (Benign) tümörleridir. Takip edilmesi kolay olan bu tümörlerin tedavisinde genellikle cerrahi işlem gerekmez. Fakat çok nadir de olsa ilerlemenin önüne geçmek için ameliyatla tümör alınmaktadır. Kötü huylu (Malign) tümörler ise vücuda yayılarak metastaz oluşturabilir ve kemiğin zayıflayarak kırılmasına sebep olabilir. Tedavide tümörün ilerleme durumuna göre ameliyat, kemoterapi, radyasyon, hormon tedavisi gibi uygulamalara başvurulur.

 

Yumuşak Doku Tümörleri Nedir?

Kas, sinir, tendon, yağ gibi dokularda görülen iyi huylu veya kötü huylu tümörlerdir. Kötü huylu yumuşak doku tümörlerine sarkom adı verilir. Sarkomlar yumuşak dokuda görülen tümör vakalarında çok küçük bir yer teşkil etmektedir. Genellikle görülen vakalar iyi huylu vakalardır.

Görülen vakaların tedavisine kitlenin boyutu, evresi, yayılımı, metastaz gibi durumlar değerlendirilerek başlanır. Bu tetkikler yapıldıktan sonra tedavide cerrahi işlem, radyoterapi, kemoterapi, akıllı ilaç tedavisi gibi tedavi yöntemlerine başvurulur.

RANDEVU FORMU