Medicana International İzmir Hastanesi

0546 295 53 02

Omuz Cerrahisi

Formu doldurun, en kısa sürede sorularınızı yanıtlayalım.

Omuz bir top ve yuva eklemidir. Üst kol kemiğinin yuvarlak başı (top), omuzdaki sığ bir yuvaya oturur. Eklemdeki hasar ağrıya, zayıflığa ve sertliğe neden olabilir.

Omuz implantları birkaç farklı şekilde ve çeşitli boyutlarda mevcuttur. Değiştirme seçenekleri, anatomik veya ters implantlar kullanılarak kısmi ve tam içerir.

 

Omuz cerrahisi neden yapılır?

Omuz eklemi hasarından kaynaklanan ağrı ve diğer semptomları gidermek için omuz protezi ameliyatı yapılır.

 

Omuz eklemine zarar verebilecek durumlar

Kireçlenme: Aşınma ve yıpranma artriti olarak bilinen osteoartrit, kemiklerin uçlarını kaplayan kıkırdağa zarar verir ve eklemlerin düzgün hareket etmesine yardımcı olur. Kireçlenme oluşmasıyla bu hareket esnasında ağrı oluşur ve zorluk yaşanabilir.

Rotator manşet yaralanmaları: Rotator manşet, omuz eklemini çevreleyen bir grup kas ve tendondur. Rotator manşet yaralanmaları bazen omuz ekleminde kıkırdak ve kemiğe zarar verebilir.

Kırıklar: Humerusun üst ucundaki kırıkların, ya yaralanmanın bir sonucu olarak ya da önceki kırık fiksasyonu ameliyatı başarısız olduğunda, değiştirilmesi gerekebilir.

Romatoid artrit ve diğer inflamatuar bozukluklar: Aşırı aktif bir bağışıklık sisteminin neden olduğu romatoid artrit ile ilişkili iltihaplanma, kıkırdağa ve bazen de eklemdeki kemiğe zarar verebilir.

Osteonekroz: Bazı omuz rahatsızlıkları humerusa kan akışını etkileyebilir. Bir kemik kan akışından mahrum kaldığında çökebilir.

 

Omuz cerrahisi prosedürleri

Sahip olduğunuz eklem hasarının türüne bağlı olarak doktorunuz aşağıdaki omuz cerrahisi seçeneklerinden birini önerebilir:

Anatomik total omuz protezi: Hem top hem de soket değiştirilir. İmplantlar, kemiklerin doğal şeklini andırır.

Ters omuz protezi: Hem eklem içi top hem de yuvası protez ile değiştirilir, ancak protez tersine çevrilir. Top kürek kemiğine takılır ve yuva üst kol kemiğine takılır. Bu seçenek, tipik olarak, rotator manşet ciddi şekilde hasar görmüşse tercih edilir.

Kısmi omuz değişimi: Eklemin sadece başı (top) değiştirilir. Eklemin sadece top tarafı hasar gördüğünde önerilebilir.

RANDEVU FORMU