Medicana International İzmir Hastanesi

0546 295 53 02

Diz Artroskopisi

Formu doldurun, en kısa sürede sorularınızı yanıtlayalım.

Diz artroskopisi, doktorların cilt ve diğer yumuşak dokularda büyük bir kesi yapmadan diz eklemini görmelerini sağlayan cerrahi bir işlemdir. Artroskopi, çok çeşitli diz problemlerinin tedavisini uygulamak için kullanılır.

Diz artroskopisi sırasında cerrahınız diz ekleminize artroskop adı verilen küçük bir kamera yerleştirir. Kamera, resimleri bir video monitöründe görüntüler ve cerrahınız bu görüntüleri minyatür cerrahi aletlere rehberlik etmek için kullanır. Artroskop ve cerrahi aletler ince olduğundan, cerrahınız açık cerrahi için gereken daha büyük kesi yerine çok küçük kesiler kullanabilir. Bu, hastalar için daha az ağrı ve eklem sertliği ile sonuçlanır ve genellikle iyileşme ve favori aktivitelere dönüş için gereken süreyi kısaltır.

Diziniz vücudunuzdaki en büyük eklemdir ve en karmaşık yapıda olanlardan biridir. Dizi oluşturan kemikler, femurun alt ucunu (uyluk kemiği), tibianın üst ucunu (incik kemiği) ve patellayı (diz kapağı) içerir.

Diz eklemini oluşturan diğer önemli yapılar şunlardır:

 

Eklem kıkırdağı: Femur ve tibianın uçları ve patellanın arkası eklem kıkırdağı ile kaplıdır. Bu kaygan madde, bacağınızı bükerken veya düzeltirken diz kemiklerinizin birbirleri üzerinde düzgün bir şekilde kayabilmesine yardımcı olur.

Sinovyum: Diz eklemi, sinovyum adı verilen ince bir tabaka ile çevrilidir. Bu astar, kıkırdağı yağlama görevi görür ve hareket sırasında sürtünmeyi azaltan bir sıvıyı serbest bırakır.

Menisküs: Femur ve tibia arasındaki kama şeklindeki iki menisküs kıkırdağı amortisör görevi görür. Eklem kıkırdağından farklı olarak menisküs, eklemi yumuşatmaya ve stabilize etmeye yardımcı olmak için sert ve kauçuk yapıdadır.

Ligamentler: Kemikler diğer kemiklere bağlarla bağlıdır. Dizinizdeki dört ana bağ, kemikleri bir arada tutmak ve dizinizi sabit tutmak için güçlü halatlar gibi hareket eder.

İki kollateral bağ dizinizin her iki tarafında da bulunur.

İki çapraz bağ: Diz ekleminizin içinde bulunur. Ön çapraz bağ ön ve arka çapraz bağ ile bir “X” oluşturmak için birbirlerini geçerler.

Diz artroskopisi ne zaman önerilir?

Ameliyatsız tedaviye yanıt vermeyen ağrılı bir durumunuz varsa doktorunuz diz artroskopisi önerebilir. Cerrahi olmayan tedavi, dinlenme, fizik tedavi ve iltihabı azaltabilecek ilaçlar veya enjeksiyonları içerir.

Diz artroskopisi, eklemi çevreleyen kıkırdak yüzeylere ve diğer yumuşak dokulara zarar veren birçok problemin ağrılı semptomlarını hafifletmek için oldukça etkili bir ortopedik cerrahi tedavi yöntemidir.

RANDEVU FORMU