Medicana International İzmir Hastanesi

0546 295 53 02

Kubital Tünel Sendromu

Formu doldurun, en kısa sürede sorularınızı yanıtlayalım.

Kubital Tünel Sendromu, yüzük ve küçük parmaklarda uyuşma veya karıncalanmaya, ön kolda ağrı ve/veya kas güçsüzlüğüne neden olabilen ulnar sinirin basıncı veya gerilmesiyle kendini gösteren bir ortopedik rahatsızlıktır.

Kubital Tünel Sendromu Belirti ve Bulguları

Kubital tünel sendromu ağrıya, his kaybına, karıncalanmaya ve/veya halsizliğe neden olabilir. “İğnelenme hissi” genellikle yüzük ve küçük parmaklarda hissedilir. Bu semptomlar genellikle, telefon tutarken veya uyurken olduğu gibi, dirsek uzun süre büküldüğünde hissedilir. Bazı insanlar kendilerini zayıf veya sakar hissederler.

Kubital Tünel Sendromu Teşhisi

Doktorunuz size belirtilerinizi sorarak ve sizi muayene ederek çok şey öğrenebilir. Bazen sinir ve kasın ne kadar etkilendiğini görmek için sinir testi (EMG/NCS) gerekebilir. 

Kubital Tünel Sendromu Tedavisi

İlk tedavi semptomlara neden olan eylemlerden kaçınmaktır. Dirseğin etrafına gevşek bir şekilde yastık veya havlu sarmak veya geceleri dirseğin bükülmesini önlemek için atel takmak yardımcı olabilir. Kemiğe yaslanmaktan kaçınmak da tedaviye yardımcı olabilir. Bir terapist de sinir üzerindeki baskıyı önlemenin yollarını bulmanıza yardımcı olabilir.

Bazen sinir üzerindeki baskıyı azaltmak için ameliyat gerekebilir. Bu, sinirin serbest bırakılmasını, sinirin dirseğin önüne doğru hareket ettirilmesini ve/veya kemiğin bir kısmının çıkarılmasını içerebilir. Cerrahınız sizinle seçenekler hakkında konuşacaktır.

Ameliyattan sonra bazen tedaviye ihtiyaç duyulur ve iyileşmek için gereken süre değişebilir. Uyuşma ve karıncalanma hızlı veya yavaş bir şekilde iyileşebilir. Ameliyattan sonra iyileşmesi aylar alabilir. Kubital tünel semptomları, özellikle semptomlar şiddetli ise, ameliyattan sonra tamamen kaybolmayabilir.

RANDEVU FORMU