Medicana International İzmir Hastanesi

0546 295 53 02

Kıkırdak Cerrahisi

Formu doldurun, en kısa sürede sorularınızı yanıtlayalım.

Kıkırdak, diz, ayak bileği ve omuz gibi eklemlere yapı ve destek sağlayan esnek bir bağ dokusudur. Yaralanma veya artrit gibi olumsuzluklar, kıkırdak yapısına zarar verebilir ve sizi sevdiğiniz pek çok aktiviteden alıkoyabilen bir ağrıya neden olabilir.

Günümüz modern tıp tedavi teknolojileri ve cerrahi teknikleriyle kıkırdak yaralanması olan sporcular ve diğer yetişkinler için gelişmiş kıkırdak onarımı, restorasyonu ve nakillerini başarıyla gerçekleştiriyoruz.

Kıkırdak hasarının doğasına ve boyutuna bağlı olarak, doktorlar aşağıdakileri içeren prosedürleri kullanabilir:

Kıkırdak onarımı: Ortopedi cerrahları, minimal invaziv artroskopi kullanarak gevşek kıkırdak parçalarını yeniden yerine yerleştirebilir ya da çıkarabilir. Artroskopi sırasında doktorlar, küçük insizyonlardan bir kamera ile donatılmış ince ve esnek cerrahi aletler yerleştirir. Bu tip kıkırdak onarımının bir avantajı, cerrahların bunu tek bir prosedürde yapabilmesidir.

Kıkırdak implantı: Cerrahlar, ekleminizden sağlıklı kıkırdak hücreleri toplayabilir ve laboratuvarda yenilerini üretebilir. Cerrahlar daha sonra yeni kıkırdağı kıkırdak kaybı veya hasarı olan bölgeye bağlarlar. 

Kıkırdak nakli: Ortopedi uzmanları, kendi vücudunuzdan veya bir donörden alınan sağlıklı kıkırdağı etkilenen bölgeye nakledebilir. Kıkırdak nakillerinin herkes için uygun olmadığını hastaya iletmek önemlidir. Genellikle genç, sağlıklı ve yaralanma nedeniyle kıkırdak sorunları olan kişilerde en iyi sonucu verirler.

Menisküs nakli: Menisküs nakli, ciddi şekilde yırtılmış bir menisküsü onarmak için yapılan bir kıkırdak nakli prosedürüdür. Menisküs, kaval kemiğiniz ile uyluk kemiğiniz arasında oturan bir disktir. Menisküs nakli, menisküsleri tamir edilemeyecek kadar hasar görmüş olanlar için bir tedavi seçeneğidir.

RANDEVU FORMU