Medicana International İzmir Hastanesi

0546 295 53 02

Ganglion Kisti

Formu doldurun, en kısa sürede sorularınızı yanıtlayalım.

Ganglion kistleri, en yaygın olarak bileklerinizin veya ellerinizin tendonları veya eklemleri boyunca gelişen kanserli olmayan topaklardır. Ayak bileklerinde ve ayaklarda da oluşabilirler. Ganglion kistleri tipik olarak yuvarlak veya ovaldir ve jöle benzeri bir sıvı ile dolu olurlar..

Küçük ganglion kistleri bezelye büyüklüğünde olabilirken daha büyük olanlar yaklaşık 2,5 cm çapında olabilir. Ganglion kisti yakındaki bir sinire baskı yapar pozisyondaysa ağrılı olabilir. Konumları bazen eklem hareketini engelleyebilir.

Kistin cerrahi olarak çıkarılması bir seçenektir. Ancak herhangi bir semptomunuz yoksa tedaviye gerek yoktur. Çoğu durumda, kistler kendi kendine kaybolur.

Ganglion Kisti Belirtileri

Ganglion kistleri ile ilişkili topaklar şu şekilde karakterize edilebilir:

  • Konum: Ganglion kistleri en sık olarak bileklerinizin veya ellerinizin tendonları veya eklemleri boyunca gelişir. Bir sonraki en yaygın yerler ayak bilekleri ve ayaklardır. Bu kistler diğer eklemlerin yakınında da oluşabilir.
  • Şekil ve boyut: Ganglion kistleri yuvarlak veya ovaldir ve genellikle çapı bir inçten (2,5 santimetre) daha azdır. Bazıları hissedilemeyecek kadar küçüktür. Bir kistin boyutu dalgalanabilir ve bu eklemi tekrarlayan hareketler için kullandığınızda genellikle büyür.
  • Ağrı: Ganglion kistleri genellikle ağrısızdır. Ancak kist bir sinire baskı yaparsa – kist gözle görülür bir yumru oluşturamayacak kadar küçük olsa bile – ağrıya, karıncalanmaya, uyuşukluğa veya kas güçsüzlüğüne neden olabilir.

Ne zaman doktora görünmeli

Bileğinizde, elinizde, ayak bileğinizde veya ayağınızda gözle görülür bir şişlik veya ağrı hissederseniz doktorunuza görünün. Ancak doktorunuz tanı koyabilir ve tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığını belirleyebilir.

Ganglion Kisti Nedenleri

Ganglion kisti genel olarak zorlayıcı hareketler sonucu oluşur. Bu kistler eklemden veya bir tendonun astarından büyür, bir sap üzerinde küçük bir su balonu gibi görünür ve bir eklemi veya bir tendonu çevreleyen doku yerinden çıktığında ortaya çıkar. Kistin içinde, eklemlerde veya tendonların çevresinde bulunana benzer kalın bir sıvı bulunur.

RANDEVU FORMU