Sağlık

Menisküs Yırtığı

Diz ekleminde iç ve dış olmak üzere iki adet fibrokartilajinöz yapıda bulunan menisküs vardır. Menisküsler yoğun sıkı örgü kollejen lifleri sayesinde kompresyona yüksek direnç gösterebilen yapılardır. Menisküsler şok absorbe edici göreviyle yükün daha geniş bir alana yayılmasını ve böylece eklem kıkırdağının yüksek basınçtan korunmasını sağlar. Diz stabilitesine ve kıkırdak beslenmesine de katkıları oldukça fazladır.

            Menisküs yırtıkları her yaşta görülebilmektedir. Genç yaşta görülen menisküs yırtıkları çoğunlukla ciddi travmalar sonucu meydana gelirken yaşlı insanlarda görülen yırtıklar çoğunlukla menisküs yıpranması sebebiyle ufak travmalarda dahi olabilmektedir. Menisküs yırtıkları diz ağrı, şişlik ve kilitlenme şikayetleri ile ortaya çıkar. Merdiven kullanımında, çömelme hareketinde ağrı artar.  Tanı hastanın hikayesi, fizik muayene, tanıya yönelik özel testler ve görüntüleme yöntemleri ile konur. Görüntüleme yöntemlerinden en iyi tanı aracı MRG’dir, menisküs yırtıkları %93 oranına kadar görüntülenebilmekte ve diz ekleminde kıkırdak ve bağ yaralanası ortaya konulabilmektedir.

            Menisküs yırtığının tedavisi yırtığın lokalizasyonu, şekli, oluş mekanizması, hastanın yaşı ve aktivite düzeyine göre değişiklik göstermektedir.