Technology

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Nedir?

Kök hücreler organ ve dokularımızı oluşturan vücutta başka hücre tiplerine farklılaşabilen ve kendini yenileme yeteneğine sahip gerektiğinde çoğalabilen henüz dönüşüme uğramamış ana hücrelerdir. Vücudumuzda kan, kemik iliği ve göbek kordonu gibi çeşitli bölgelerde kök hücreler bulunmaktadır. En zengin kök hücre kaynağı ise göbek çevresi yağ dokusunda bulunmaktadır. Vücudun her hangi bir bölegesinde oluşan haar neticesinde kök hücreler o bölgeye ulaşır ve doku onarımı, iyileşme sürecini başlatırlar. Tıpta gerek estetik gerekse tedavi amaçlı kök hücreler kullanılmaktadır.

Yağ Kaynaklı Kök Hücre Uygulaması Nasıl Yapılır?

Hastaya müdahale steril ortamda genel ya da lokal anestezi ve sedasyon altında sağlanır. Göbek çevresinden mini liposuction ile elde edilen yağ dokusu steril şartlarda çeşitli işlemlerden geçirilir. Yağ dokusu ve kök hücreler ayrıştırılır, kök hücreler zenginleştirilir. Sonrasında elde edilen kök hücreler hasar bölgeye steril şartlarda enjekte edilir.

Ortopedide Kök Hücre Kullanımı

Kök hücre uygulaması; diz, omuz, kalça, el bileği, ayak bileği, dirsek gibi eklemlerde oluşan kireçlenmeler, kemik ve kıkırdak hasarları, kas, tendon ve bağ hasarlarının onarımlarında sık kullanılan etkili bir tedavi yöntemidir. Ayrıca artroskopi işlemleri sonrasında doku iyileşmesini ve yenilenmesini hızlandırmak için kullanılabildiği gibi kırık kaynama problemlerinde kaynama dokusunun oluşmasını sağlamak için de kullanılabilir.