Technology

Kalça Protezi

Kalça protezi cerrahisi kalçanın birçok rahatsızlığı sebebiyle uygulanan, ağrısız ve fonksiyonu tam bir kalça eklemi ile konforlu bir yaşam sağlamayı amaçlayan bir ortopedik cerrahi çeşitidir. Kalça protezinde özel olarak üretilmiş temel parçaları titanyum ve krom kobalt olan özel implantlar ile seramik, polietilen ve metalden oluşan yardımcı aparatlar kullanılır. Kullanılacak olan implant seçiminde hastanın yaşı ve kemik sağlamlığı önemli kriterlerdir.

Kalça ekleminde ileri derecede kireçlenme, gelişimsel kalça çıkığı ve diğer pediatrik deformiteler sebebi oluşan sekeller, ileri yaş grubunda meydana gelen kalça kırığının tedavisi, kalça ekleminin beslenmesinin bozulduğu son evre durumlar (femur başı avasküler nekrozu), daha kalça dondurma (artrodez) ameliyatı yapılmış hastalar kalça protez cerrahisi için uygun olan hasta grubunu oluşturmaktadır.

İleri derecede yıpranmış (kireçlenmiş) kalça eklemi hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen bir rahatsızlıktır. Ciddi ağrı, ağrısız yol yürüyememe, merdiven inip çıkamama, kalça eklemini hareket ettirememe, gece ağrısı başlıca görülen şikayetlerdir. Kalça protezinin ömrünün uygun endikasyon, doğru cerrahi teknik ve hasta uyumu ile 20 yıla kadar ulaştığı gösterilmiştir. Ortopedik cerrahinin sonuçları en başarılı ameliyatlarından biridir.