Work

Diz Protezi (Total Diz -Unikondiler Diz Protezi)

İleri derecede hasar görmüş, günümüz tıbbi imkanlarıyla tedavisi mümkün olmayan derecede aşınmış diz ekleminin özel olarak üretilmiş polietilen ve metal implantlarla değiştirilmesi işlemidir. Hasarın yayıldığı bölgenin genişliğine, hastanın yaşına ve aktivite düzeyine göre total diz protezi veya unikondiler olarak isimlendirilen kısmi diz protezi uygulanabilir.

İleri derecede yıpranmış (kireçlenmiş) diz eklemi hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen bir rahatsızlıktır. Ciddi ağrı, ağrısız yol yürüyememe, merdiven inip çıkamama, dizini hareket ettirememe, gece ağrısı başlıca görülen şikayetlerdir.

Diz protezi cerrahisinin 10 yıllık takiplerdeki başarısı %90’lara ulaşmaktadır. Başarı şansını arttıran etkenler uygun cerrahi teknik, yüksek kalite implant ve hasta uyumudur.  Diz protezi ameliyatından sonra komplikasyon görülme oranı %1-3 arasında değişmektedir.  Sterilite şartlarına uyum, cerrahi teknik, kullanılan ilaçlar ve alınan önlemlerle komplikasyon oranı azaltılmaktadır.

Protez cerrahisi doğru endikasyon, doğru hasta, uygun cerrahi teknik ile ortopedinin en yüz güldürücü ameliyatlarından biridir.